Grupy i wspólnoty /

Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania:

Ruch Światło-Życie

Domowy Kościół to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, wywodząca się z ruchu oazowego stworzonego przez księdza Franciszka Blachnickiego. Członkowie DK pracują w kręgach składających się z 5-6 małżeństw, które wzajemnie pomagają sobie w pogłębianiu swojej relacji z Chrystusem i ze współmałżonkiem. Spotkania takiej wspólnoty odbywają się raz w miesiącu.

Podczas formacyjnej części spotkania małżeństwa dzielą się realizacją przyjętych zobowiązań dotyczących: codziennej modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej, czytania Pisma Świętego oraz dialogu małżeńskiego. Dzięki wypełnianiu zobowiązań małżonkowie rozwijają swoją modlitwę osobistą, uczą się zwracania do Boga w każdej sytuacji i pokazują dzieciom, że Bóg jest centrum ich życia. Przyjęcie zobowiązania czytania Pisma Świętego jest dla każdego z nich możliwością słuchania tego, co Bóg chce im powiedzieć każdego dnia.

Budowaniu jedności między mężem a żoną służy comiesięczne „zasiadanie” do dialogu małżeńskiego. Jest to czas, kiedy małżonkowie mogą podzielić się swoimi uczuciami, spostrzeżeniami, uzgodnić działania wychowawcze, szukać porozumienia w trudnych sprawach i rozwiązywać konflikty. Wszystkie zobowiązania służą budowaniu duchowości małżeńskiej i rodzinnej.

Rodziny, które spotykają się w kręgu, związane są wspólnymi przeżyciami duchowymi, ale również więzami przyjaźni. Uczestniczą w swoich radościach i smutkach, pamiętają o imieninach, rocznicach, wspierają się wzajemnie modlitwą.

W czasie wakacji rodziny mają możliwość uczestniczenia w rekolekcjach, które pozwalają zgłębiać tajemnice wiary. Spędzając czas z Bogiem i rodziną, napełniają się Duchem, który daje im siłę do całorocznej pracy.

Rodziny kręgowe włączają się w życie parafii między innymi poprzez posługiwanie podczas Mszy Świętych i nabożeństw w ciągu całego roku pracy.

Ruch Domowy Kościół jest przeznaczony dla małżeństw sakramentalnych, które chcą ciągle wzmacniać swoją więź z Bogiem, pogłębiać swoją miłość małżeńską, wychowywać dzieci do wartości chrześcijańskich i dzielić się z innymi swoim życiem.

Alicja i Krzysztof Romaszukowie

Ku dojrzałości

Trudno jest wyobrazić sobie sportowca, który chcąc osiągać dobre wyniki, trenuje tylko przez dwa tygodnie w roku. Podobnie jest z naszym rozwojem duchowym: dwutygodniowe rekolekcje oazowe, chociaż mogą być dla nas niezwykle ubogacające, nie są w stanie zastąpić nam całorocznej formacji. Wiadomo, że uczestnictwo w cotygodniowych spotkaniach wymaga od nas pewnego wysiłku, ale musimy troszczyć się, by znaleźć czas na pogłębianie relacji z Panem Bogiem. Czas trwania formacji rocznej jest również okazją do wcielenia w życie tego, czego nauczyliśmy się na wakacjach.

Celem Ruchu Światło-Życie jest formowanie dojrzałych chrześcijan.

Szczególnie ważnym etapem tej formacji jest okres spotkań po 1 stopniu Oazy Nowego Życia.

W tym czasie oazowicz poznaje 10 drogowskazów (kroków), którymi powinien się kierować w swoim życiu. W skład każdego z kroków wchodzą dwa spotkania w grupie, prowadzone metodą „rozmowy ewangelicznej”, codzienna praca oazowicza z notatnikiem przygotowanym przez założyciela Ruchu Światło-Życie, a także nabożeństwo Słowa Bożego. Dzięki treściom, które są poznawane na tym etapie, młody człowiek uczy się zasad funkcjonowania wspólnoty oazowej, a zarazem przybliża się do Jezusa, którego przyjął, jako swojego Pana i Zbawiciela.

Kasia i Gabriel

Nasze kręgi rodzin

Po dwuletniej formacji wstępnej 15 czerwca 2014 r. 11 rodzin z naszej Parafii oficjalnie wstąpiło do Rodzinnej Gałęzi Ruchu Światło – Życie.