Rok u Onufrego: Styczeń

poniedziałek, 31-01-2022

Wracamy do wspomnień i podsumowań. Po sprawdzeniu liczby wejść na naszą stronę parafialną na poszczególne artykuły można zauważyć że najczęściej czytane były podsumowania danego miesiąca w naszej parafii. Chcemy więc do tego wrócić.

Styczeń już za nami. Warto przypomnieć sobie kilka rzeczy.

1 stycznia zaczęliśmy nowy rok. I Pan Bóg już od początku pokazał nam, co będzie ważne teraz w 2022 roku. Początek roku, pierwszy dzień i od razu Pierwsza Sobota – nabożeństwo przebłagalne do Matki Bożej. Zaczęliśmy po raz kolejny w naszej parafii odprawianie nabożeństw pierwszo-sobotnich. W tym roku od stycznia do maja rozważamy tajemnice bolesne. I tak mogliśmy wspólnie odmówić Różaniec i rozważyć tajemnicę Modlitwy Pana Jezusa w Ogrojcu. Skupiliśmy się na tym żeby zobaczyć swoją modlitwę na przykładzie modlitwy Jezusa. Warto, więc zobaczyć swoje miejsce, czas, intencje na modlitwie.

Następnie jak może już zobaczyliście zmienił się krzyż na dzwonnicy przy parkingu. Stary był już nieczytelny, godziny Mszy niedzielnych się zmieniły, więc dokonaliśmy aktualizacji.

9 stycznia Stowarzyszenie Wszyscy Razem i OSP w Łące zaprosili nas wszystkich na spotkanie z Jasełkami. Gościem specjalnym i gwiazdą wieczoru była młodzież z KSM. W jasełkach przedstawili nam historię pewnej dziewczyny, która przyjechała z „wielkiego świata” gdzie już zapomniano o Tradycji. Rodzina, do której przyjechała w odwiedziny opowiedziała jej o Bożym Narodzeniu i o pięknych Tradycjach chrześcijańskich. Nie była to jednak zwykła historia o narodzinach Jezusa. W pewnym momencie Maryja, Józef i Jezus przenieśli się do naszego dzisiejszego świata. Na koniec otrzymaliśmy pytanie: co byś zrobił gdyby Jezus narodził się dzisiaj? W twojej miejscowości?

15 stycznia zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Bardzo serdecznie dziękujemy za Waszą obecność. W tym roku tak jak w poprzednim uczestniczyliśmy w kolędzie w kościele. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do kościoła i wspólną modlitwę. Mamy nadzieję, że 2 małe książeczki: Jak czytać i rozumieć Pismo Święte? a także Jak pomóc dziecku wierzyć? Pomogą Wam w umacnianiu wiary w życiu codziennym. Serdeczne Bóg zapłać za wszystkie wasze ofiary i otwarte serce.

16 stycznia usłyszeliśmy o sprawie relikwii w naszej parafii. Chcemy udostępnić do kultu publicznego, czyli wystawić na ołtarze relikwie świętych, których mamy w naszej parafii. Dlatego każdy chętny mógł dołączyć się do ufundowania relikwiarzy dla tych świętych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy od razu zgłosili się i podjęli to wielkie zadanie. Relikwiarze już prawie skompletowane. Czekamy na ostatnie sztuki. Następnym krokiem jest przygotowanie gablot na ołtarze boczne i ustawienie relikwii. Będą obecni wśród nas. O tych wszystkich świętych więcej informacji pojawi się w późniejszym czasie.

22 stycznia Schola zaprosiła wszystkich chętnych na wspólne kolędowanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mogliśmy wspólnie przez śpiewanie kolęd polecać nasze rodziny opiece Świętej Rodziny. Po wspólnym kolędowaniu Jezus udzielił każdemu z obecnych indywidualnego błogosławieństwa a także każdy mógł zabrać ze sobą specjalnie przygotowaną kartkę pamiątkową.

23 stycznia w kościele obchodzona była Niedziela Słowa Bożego. Z tej racji przy wejściu do kościoła znalazły się karteczki z cytatami zaczerpniętymi z niedzielnej liturgii słowa. Każdy, kto zabrał tą karteczkę mógł przez całą niedzielę rozważać słowo od Boga.

I kilka dodatkowych spraw:

Bardzo serdecznie dziękujemy anonimowemu sponsorowi, który zgłosił swoją chęć do zasponsorowania strojów dla naszych ministrantów i lektorów. Była to odpowiedź na zakwalifikowanie się naszych reprezentantów z LSO do finałów diecezjalnych w Piłkę Halową. Miejmy nadzieję, że dobrze wypadną na turnieju o Puchar Księdza Biskupa. Wstępnie turniej miał się odbyć końcem stycznia jednak przez obecną sytuację z nauczaniem zdalnym w szkołach termin turnieju zostanie odsunięty w czasie.

Papież Franciszek przyjął rezygnację księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego z funkcji Biskupa Pomocniczego naszej diecezji. Serdecznie dziękujemy Mu za Jego posługę. Cały list księdza Biskupa Jana Wątroby z tej okazji dostępny jest tutaj w linku:https://parafialaka.pl/aktualnosci/list-je-ks-bpa-jana-watroby-dotyczacy-przejscia-na-emeryture-ks-bpa-edwarda-bialoglowskiego,31

Młodzież z KSM rozprowadzała gromnice z racji święta Objawienia Pańskiego a także przygotowali okazjonalną tablicę do przedsionka w naszym kościele.

I właśnie tak zakończyliśmy styczeń, pierwszy miesiąc nowego 2022 roku. Dosyć pracowity i obfity w różnego rodzaju wydarzenia. Od jutra kolejny miesiąc. A my już dzisiaj oddajemy ten czas w opiekę naszego patrona świętego Onufrego.

Święty Onufry - módl się za nami!