Rok u Onufrego - Marzec

niedziela, 01-05-2022

Po sprawdzeniu strony okazało się, że podsumowanie Marca uciekło. Dlatego dzisiaj możemy powtórzyć sobie i Marzec a zaraz po nim poczytać co się stało w kwietniu.

Marzec już za nami.

W tym roku w marcu rozpoczął się Wielki Post. 2 marca rozpoczęliśmy naszą drogę wielkopostną posypaniem głów popiołem.

Później odprawiliśmy nowennę do świętego Andrzeja Boboli. Jako owoc tej nowenny i aby nabożeństwo do świętego Andrzeja nie ustało każdego 16 dnia miesiąca w naszej parafii będzie odprawiana Msza święta ku czci świętego Andrzeja Boboli wraz z litanią i modlitwami przy Jego relikwiach.

4 marca kandydaci do bierzmowania zakończyli swoje przygotowanie formacyjne przez wręczenie krzyży. Teraz zostało im przygotowanie do egzaminu dojrzałości a także umocnienie duchowe (przez modlitwę własną, udział w rekolekcjach).

5 marca odprawiliśmy kolejne nabożeństwo Pierwszej Soboty miesiąca, jako zadośćuczynienie Maryi za grzechy nasze i całego świata. Była Eucharystia, różaniec, rozważanie – w tym miesiącu tematem była 3 tajemnica bolesna: Cierniem ukoronowanie.

6 marca wprowadziliśmy relikwie świętych do naszej parafii. Tych, którzy byli tu od bardzo dawna. Teraz jednak już nie są ukryci – dzisiaj patrzą na nas z relikwiarzy i z gablot umieszczonych na ołtarzach – a my możemy patrzeć na nich i próbować naśladować (więcej o relikwiach i świętych w maju, kiedy już wszyscy będą w komplecie).

9 marca dzieci z klasy III otrzymały książeczki. Niech dobrze im służą w przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej.

W każdy piątek marca mogliśmy uczestniczyć w Drogach Krzyżowych, tych o 16.30 i o 19.00. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich prowadzących dla nas rozważania o godzinie 19, dziękujemy jeszcze raz: KSM; Scholi; Stowarzyszeniu „Wszyscy Razem”; Kręgom Domowego Kościoła. Zobaczcie, że można poprowadzić drogę krzyżową bez księdza – i też jest pobożnie i pięknie. A przed nami jeszcze dwie Drogi Krzyżowe – ale to już na kwiecień.

Do tego w każdą niedzielę marca o 15.00 śpiewaliśmy Gorzkie Żale a następnie słuchaliśmy rozważań opisujących życie świętego Andrzeja Boboli (Przypominamy, że Jego relikwie na stałe są w naszej parafii – pisaliśmy o tym w lutym).

25 marca w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, biskupami z całego świata połączyliśmy się we wspólnym akcie zawierzenia Rosji Matce Najświętszej.

Idąc dalej to od 25 do 27 marca przeżywaliśmy rekolekcje parafialne. W tym roku miały one inną formę niż znamy ją dotychczas. W tym roku skupiliśmy się na pracy własnej. Każdy parafianin mógł znaleźć swój własny czas na przyjście do Jezusa, który na nas czekał. Zaczęliśmy w piątek o 20 odmówieniem całego różańca, który poprowadzili dla nas nasi księża. W sobotę był czas na całodniową adorację zakończoną o 21 Apelem Jasnogórskim. O 19 odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego z tematem: Wiara to moja droga. 27 marca w niedzielę wysłuchaliśmy słowa skierowanego do nas przez ks. Pawła Ślawskiego.

Dziękujemy także serdecznie wszystkim, którzy wiernie codziennie od poniedziałku do piątku po wieczornych Mszach świętych biorą udział we wspólnej modlitwie różańcowej w intencji pokoju na Ukrainie i o nawrócenie Rosji.

W marcu także odbył się w naszej parafii kurs przedmałżeński.

28 marca zmieniło sie otoczenie przy kościele. Lipa została ścięta. Zaczęła stwarzać zagrożenie - i jak się okazało duża część pnia była pusta w środku. Możemy zobaczyć zdjęcia przed i po. W planach jest zasadzenie nowych lip wokół kościoła.