Relikwie w naszej parafii

niedziela, 16-01-2022

W naszej parafii w starej zakrystii przechowywane były w jednej z szaf lekko zapomniane relikwie. Chcielibyśmy udostępnić je do kultu publicznego. Ale o tym wszystki będzie dalej...

Relikwie zostały znalezione w jednej z szafek. Były bardzo niepozorne ponieważ spakowane w malutkie pudełeczka. Po otworzeniu ich okazało się, że są to pudełka z relikwiami. Po ich zewnętrznych opisach, które trudno było odczytać wywnioskowaliśmy, że znajdowały się one wewnątrz naszych ołtarzy. Prawdopodobnie na czas renowacji zostały z nich wyjęte a później już nikt nie myślał o włożeniu ich z powrotem. Dlaczego były w ołtarzach: dawniej (najstarsi parafianie pewnie pamiętają) Msze święte były odprawiane przy wszystkich ołtarzach w kościele i konieczne były relikwie świętych wewnątrz ołtarza, aby móc przy nim odprawiać Mszę świętą.

Wnętrze pudełeczek: Po otwarciu pudełeczek z relikwiami znaleźliśmy niewielki dokument z 1748 roku podpisany przez biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego, który konsekrował nasz kościół (dokument jest w trakcie tłumaczenia). Zapewne to On zostawił te relikwie w naszej parafii jako dar.

Wśród relikwii można wymienić świętych:
- święty Wiktor męczennik (ze starożytności)
- święta Salwata męczennica (ze starożytności)
- święty Revocatur męczennik (ze starożytności)
- święty Onufry
- święty Juda Tadeusz
- święty Franciszek z Asyżu
- błogosławiona Bronisława
- 2 relikwie niezidentyfikowane

Co prawda pudełeczka te były przeznaczone do wnętrza ołtarzy jednak po skontaktowaniu się z liturgistami dowiedzieliśmy się, że można je przeznaczyć do publicznego kultu, czyli wystawić na ołtarze. Chcielibyśmy uczcić tych świętych wierząc mocno w tajemnicę świętych obcowania jak to powtarzamy w każdą niedzielę.

Chcemy, więc zakupić relikwiarze, do których złożymy relikwie wyżej wymienionych świętych. Wpadliśmy na pomysł żeby był to dar od nas wszystkich w parafii, od osób indywidualnych, od grup, stowarzyszeń, lub dzielnic. Dlatego jeśli ktoś z czytających te informacje jest chętny do włączenia się w inicjatywę serdecznie zapraszamy do kontaktu z księdzem Mariuszem. Każda ofiara jest pięknym gestem a święci na pewno nam tego nie zapomną.

Kiedy uda nam się już zakupić relikwiarze dla świętych następnym krokiem będzie przygotowanie specjalnych gablot na ołtarzach bocznych, a także malutkich tabliczek z imionami świętych. Wtedy już w czasie każdej Mszy świętej będziemy mogli widzieć że święci są wśród nas, że otaczają nas swoją obecnością i modlitwą.

A tutaj kilka zdjęć obrazujących relikwie