Łąka 159  17 772 76 00   laka.kancelaria@gmail.com A A A  

Parafialna Pielgrzymka do św. Onufrego!!!

piątek, 28-04-2023


Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na jednodniową pielgrzymkę z parafii św. Onufrego w Łące. W Planie pielgrzymki jest odwiedzenie monasteru świętego Onufrego w Jabłecznej, przy samej granicy z Białorusią a następnie odwiedzenie Kodnia i modlitwa przy cudownym obrazie Matki Bożej – Matki Jedności.

Podstawowe informacje:
KIEDY: 3 czerwca 2023 r. (sobota)
GODZINY: Wyjazd 6.30 – Planowany powrót 20-21
KOSZT: 130 zł od osoby
LICZBA MIEJSC: 55
ZAPISY: W zakrystii w Łące (prosimy złożyć zaliczkę 50 zł)

Na pielgrzymkę mogą pojechać osoby niepełnoletnie. Jednak w takim wypadku prosimy zgłosić się bezpośrednio do ks. Mariusza. Obowiązkowa jest wtedy zgoda rodziców, chyba, że rodzice także jadą. 

Ważna uwaga: nie będzie dużo chodzenia, dlatego nie trzeba się obawiać, że ktoś nie da rady. W Jabłecznej zobaczymy sam monaster, w Kodniu można zostać w sanktuarium na modlitwie, a kto będzie chciał pójdzie na dróżki sanktuarium.

Plan wyjazdu:
6.30 - wyjazd z parkingu.
11.00 - zwiedzanie prawosławnego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej.
12.00 - wyjazd w kierunku Kodnia.
12.30 - historia Sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
13.00 - Eucharystia w Sanktuarium.
13.45 - Obiad.
15.00 - 15.30 - wyjazd z Kodnia.
20 - 21 - planowany powrót do Łąki.  

W koszt wyjazdu wliczone są: autokar, obiad, ubezpieczenie, ofiara dla oprowadzających nas w Jabłecznej i Kodniu. 

Co na obiad: Pan kucharz „Jadłodajni u Oblatów” z Kodnia zaproponował tradycyjny obiad dla pielgrzymów, czyli: zupa pomidorowa, filet z kurczaka, ziemniaki, surówka i kompot.

 

Tak w Jabłecznej jak i w Kodniu będzie można dokonać zakupów pamiątek.

Liczba miejsc w autokarze to 55 – zapisy możliwe tylko do wyczerpania miejsc.


Wstęp do pielgrzymki / zachęta do wyjazdu: 

Jabłeczna:

Jak głoszą miejscowe przekazy ludowe, inspiracją do założenia Monasteru Jabłeczyńskiego było cudowne pojawienie się w pobliżu wsi Jabłeczna ikony św. Onufrego, która przypłynęła rzeką Bug. Mieszkańcy Jabłecznej oraz właściciele pobliskich posiadłości odczuli to, jako przejaw szczególnej łaski Boga i na miejscu pojawienia się ikony założyli prawosławny monaster. Za datę jego założenia należy uznać lata 1497 – 1498.
Główna świątynia Monasteru Jabłeczyńskiego została wzniesiona w latach 1838-1840 w stylu klasycystycznym na planie krzyża greckiego. Ten często spotykany w świątyniach prawosławnych kształt kryje w sobie teologiczną przesłankę: krzyż wyraża, że poprzez ukrzyżowanie Chrystusa Kościół pozyskał życie i moc, i przypomina, że świątynia jest miejscem obecności Chrystusa, miejscem zbawienia, oddziaływania łaski. Wnętrze dzieli się na trzy części. Część główna, prezbiterium, oddzielona jest trzyrzędowym ikonostasem od części środkowej przeznaczonej dla wiernych. Nazwa ikonostas pochodzi
z greckiego: eikon = ikona + statos = stan, ustawienie. Druga część świątyni przeznaczona jest dla wiernych. Jej środek wieńczy charakterystyczna dla świątyń prawosławnych kopuła spoczywająca na czterech filarach wkomponowanych w architekturę ścienną. Ściany świątyni są otynkowane, wewnątrz zdobią je kunsztowne freski. Kopuła symbolizuje wszechświat, nad którym dzierży władzę Chrystus Pantokrator-Wszechwładca. Dookoła, w pierścieniu okalającym wewnętrzną powierzchnię kopuły przedstawieni są święci Starego Testamentu.

 

Dlaczego Jabłeczna? Aby jeszcze lepiej poznać Patrona naszej parafii. Jeden z ojców przybliży nam historie monasteru, ikony, opisze liturgię prawosławną i wielkość świętego Onufrego.

 

Kodeń:

Historia Sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej jest ściśle związana z rodem Sapiehów. Czwarty w kolejności właściciel Kodnia Książe Mikołaj Sapieha zwany Pobożnym, w 1629 roku rozpoczyna budowę murowanej świątyni w rynku miasta, w pobliżu drewnianego kościoła parafialnego pw. św. Anny.
W trakcie budowy ciężko zachorował. Udał się w pielgrzymce do Rzymu, aby tam prosić o łaskę zdrowia. Kiedy dociera do Rzymu, spotyka się z niezwykle hojnym zaproszeniem Ojca Świętego Urbana VIII na Mszę św., sprawowaną w prywatnej kaplicy papieskiej na Watykanie. To tutaj po raz pierwszy Mikołaj Sapieha miał zobaczyć wizerunek Matki Bożej Gregoriańskiej lub Guadalupeńskiej. Mikołaj Sapieha doznał łaski całkowitego uzdrowienia. Możemy jedynie wyobrażać sobie radość i wdzięczność, które wypełniały jego serce. Zrodziło się również gorące pragnienie, aby cudowny wizerunek zabrać ze sobą do Kodnia i umieścić w budującym się kościele rodowym. Zapewne Mikołaj zwrócił się do papieża z prośbą, aby ten obraz mu podarował. Jak dowiadujemy się jednak z późniejszych wydarzeń, Ojciec Święty musiał mu odmówić. Mikołaj Sapieha postanawia, zatem … i o tym dowiemy się już na miejscu.
Dodatkowo warto odwiedzić to miejsce, ponieważ Jan Fryderyk Sapieha (1680-1751) skierował prośbę do Watykanu o papieską koronację obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Obraz Matki Bożej był koronowany koronami papieskimi w roku 1723. Była to trzecia koronacja obrazu na terenach dawnej Polski: pierwsza koronacja koronami papieskimi miała miejsce na Jasnej Górze – 1717, potem w Trokach k. Wilna – 1718
i w Kodniu – 15 sierpnia 1723 r.
Dodatkowo warto dodać, że rok 1973 z przypadającą 250. rocznicą papieskiej koronacji obrazu, przyniósł kolejne ważne wydarzenie dla Kodeńskiego Sanktuarium. Ojciec Święty Paweł VI listem apostolskim „Tum Romani Pontifices” podnosi świątynię infułacką do godności Kościoła Papieskiego, czyli Bazyliki Mniejszej.

 

Dlaczego chcemy pojechać także tam: ponieważ 15 sierpnia 2023 roku w Kodniu odbędą się uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej – czy nie jest to szansa uzyskania koniecznych łask od Maryi dla naszego życia i parafii?

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM