Akcja „Kup znicz”

W naszej parafii cały czas mamy możliwość zakupienia zniczy na groby naszych bliskich zmarłych. Rozprowadza je nasza młodzież z KSM-u. Zakupu można dokonać po każdej Mszy świętej przy plebani, a 1.11 przez cały dzień przy wejściu na cmentarz. Całość dochodu zostanie przekazana na działalność naszej grupy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

A jeśli chcesz wiedzieć dlaczego kupujemy i palimy znicze zmarłym kliknij kontynuuj czytanie…  ↓

Historia palenia zniczy

Jeśli chodzi o znicze to historii z nimi związanej musimy szukać jeszcze przed chrześcijaństwem. Chrześcijanie, kiedy dotarli do naszych granic i spotkali kulturę ludów przedchrześcijańskich chcieli zaszczepić wiarę w Chrystusa. Aby to zrobić należało wykorzystać zwyczaje i tradycje już zastane. Dlatego też palenie zniczy wywodzi się z czasów pogańskich, a dokładniej ujmując w naszej historii z tradycji Dziadów, noszących w wielu miejscach nazwę Zaduszek, mających miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada. Zgodnie z wierzeniami podczas Dziadów dusze zmarłych przenikały do świata żywych. Wystarczy poczytać Mickiewicza i sytuacja od razu się rozjaśnia. W noc zaduszną rozpalano więc na cmentarzach, obejściach i rozstajach ogniska, mające na celu wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Ten ogień miał w sobie moc oczyszczającą, pomagającą tym duszom. Nasi przodkowie nie poprzestawali na ogniskach – oni w noc z 31 października na 1 listopada poprzez zabawę, jedzenie i picie starali się w jak najlepszy sposób ugościć zmarłych. 

W momencie kiedy pojawiło się chrześcijaństwo znaczenie palenia ognisk dla zmarłych uległo zmianie. Zwyczaj ten został zmodyfikowany i zyskał nowe znaczenie. Od tego momentu ogień umieszczany na nagrobkach w postaci płonącej świecy miał symbolizować nadzieję na nowe życie.

O różnicy między Dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym już niebawem.