Namacalny ślad obecności Jana Pawła II

Parafia pw. św. Onufrego Pustelnika w Łące 26 października przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do tutejszego kościoła przez byłego sekretarza papieskiego, aktualnie metropolitę lwowskiego – abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Uroczystości zostały poprzedzone wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową. O godz. 17 w uroczystej procesji nastąpiło wprowadzenie relikwii do kościoła. Po dojściu do ołtarza głównego, Ksiądz Arcybiskup odczytał akt przekazania relikwii i wręczył je proboszczowi parafii, ks. Andrzejowi Buchowskiemu. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z udziałem jedenastu księży. W skierowanym do wiernych słowie podzielił się refleksjami na temat przeżyć, jakich doświadczył będąc osobistym sekretarzem Ojca Świętego. Po Eucharystii i odśpiewaniu hymnu „Te Deum” za dar osoby św. Jana Pawła II abp Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił wiernych relikwiarzem. Uroczystości zakończono wspólnym czuwaniem oraz ucałowaniem relikwii.

Rangę tego wydarzenia na tle ponad sześćsetletniej historii parafii podkreślił jej Ksiądz Proboszcz: – Wiele czasu i wydarzeń historycznych miało tutaj miejsce i wiele pokoleń ludzi tutaj żyło wartościami wiary, dążąc do zbawienia. Dzisiaj spotyka nas nowa radość płynąca z przybycia świętych relikwii naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II. Radość ta jest tym większa, że są to relikwie I stopnia, a dokładnie wiązka włosów Świętego.

Uroczystość ta była także osobistym przeżyciem i wzruszeniem dla samego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, co sam przyznał, zwracając się do wiernych: – Wierzę, że pozostając tutaj z wami w cząstce swojego ciała, św. Jan Paweł II będzie wypraszał wam potrzebne łaski na codzienny trud waszego życia. Wierzę, że od dziś w sposób szczególny będzie błogosławił wam, waszej parafii i tym pięknym okolicom.

Mieszkańcy Łąki będą prosić o to w czasie comiesięcznego czuwania przed relikwiami św. Jana Pawła II, które odtąd odbywać się będzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Piotr Smotryś, „Niedziela Rzeszowska”, nr 48/2017, str. 3